Компир мек како душа – две состојки за вкусен и евтин ручек

Компир мек како душа – две состојки за вкусен и евтин ручек

Направете вкусен ручек од само две состојки. Навистина нештобрзо по напорниот работен ден, или нешто со кое нема да губите многу време од слободниот викенд.

Состојки:

  • 1,5 кг. компири 
  • 100 гр. маргарин 
  • сол 
  • сусам

 

 

Начин на подготовка:

  1. Компирите се мијат, се лупат и се сечат на половина. 
  2. Се премачкува тепсија со маргарин, се ставаат компирите, се става сол и сусам, па на секој компир парче маргарин за да биде мек. 
  3. Се печат околу 45 минути на 200 степени. 
  4. Многу се меки и вкусни и децата ги обожаваат. 
  5. Совршено за со месо или риба. 
  6. Пријатно!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Компир пита со праз