Лажица шеќер има 25 грама, еден кромид тежи 90 – точни мерки со кои нема да згрешите

Лажица шеќер има 25 грама, еден кромид тежи 90 – точни мерки со кои нема да згрешите

Ако сакате совршено да ги спремате оброците без грешка, дури и кога немате вага, ви нудиме листа на намирници со нивната просечна тежина.Познато е дека во готвењето се експериментира, се мешаат вкусови и дека е вид на уметност, па оние кои се искусни си играат со храната и намирниците, но за почетниците, ова се некои мерки по кои ќе знаат дека нема да згрешат никогаш:

1 домат со средна големина = 100 грама

1 среден морков = 100 грама

1 среден компир = 90 грама

1 главица кромид = 90 грама

6-7 лажици вода = 1 децилитар вода

1 полна лажица шеќер = 25 грама

1 полна лажица шеќер во прав = 15 грама

1 полна лажица брашно = 25 грама

1 полна лажица мед = 50 грама

1 лажица масло = 15 грама

1 лажица презла = 15 грама

1 кафена лажичка вода = 5 грама

1 лажиче сол = 5 грама

1 лажиче шеќер = 5 грама

Повеќе на Готви.мк:

Точни мерки за кари сос

Точни мерки за највкусните палачинки

Колач со мерки во лажички

Колач без миксер и вага

Наутро застанете на вага

singlepost_text