Видео рецепт: Тиквички со фета и сочен сос

Видео рецепт: Тиквички со фета и сочен сос

Тиквичките се вкусен зеленчук кој е полн витамини, може да се прави на многу начини, а од секој излегува деликатес.Ова е вкусен рецепт за тиквички со фета.

Состојки:

 • 1 поголема тиквичка
 • 2 домати
 • 1 главица кромид
 • 200 гр. фета
 • сол
 • маслиново масло
 • магдонос
 • 1 чешне лук

 

Начин на подготовка:

 1. Тиквичката се мие и се сече како хармоника, така што и се прават засеци.
 2. Ставете сол и измеѓу засеците ставете фета со домати, лук…магдонос, па маслиново масло и ставете фолија.
 3. Печете на 200 степени 30 минути.
 4. Тргнете ја фолијата па печете уште 8-10 минути.
 5. Направете маринада од бел лук, магдонос и сосот од тиквичките.
 6. Прелијте и послужете, се е прикажано во видеото.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Тава со тиквички

Запечени тиквички

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо

Гурманско мелено пилешко со зеленчук

Ролни од мелено месо

singlepost_text