Риба од која претекува зеленчук за големиот пост (Видео рецепт)

Риба од која претекува зеленчук за големиот пост (Видео рецепт)

Направете вкусна риба од која претекува зеленчук, за големиот пост.Супер вкусен рецепт:

Состојки:

 • 4-5 парчиња риба по избор 
 • 1 главица кромид 
 • 100 гр. обарен ориз 
 • 100 гр. обарен грашок 
 • 2 моркови 
 • 1 шолја доматно пире 
 • 1 лажица зачин за риба 
 • вегета 
 • пола лимон 
 • сол 
 • маслиново масло 

Начин на подготовка:

 1. Рибата се чисти и се соли. 
 2. Се динста на масло кромидот, со доматното пире, оризот и грашок. Се крчка пет минути, па се додава зачинот за риба и вегета. 
 3. Се полни рибата се става во фолија и се прска со лимон и малсиново масло. 
 4. Се пече на 200 степени 15 минути.

 

 

Ова е видео подготовката:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Совршен рецепт за риба деликатес

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна

singlepost_text