Посно јадење: Вкусна и здрава комбинација од буковка и компир

Посно јадење: Вкусна и здрава комбинација од буковка и компир

Идеално јадење за време на пост. Освен што е вкусно, ова јадење е и многу здраво!

Состојки:

  • 300 гр печурки буковки
  • 4 компири
  • 4 моркови
  • 3-4 свежи пиперки
  • доматно пире
  • сол
  • зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте ги компирите на парчиња, морковите на кругови, свежите пиперки на кругови, пречурките на парчиња. 
  2. Наредете ги во огноотпорен или земјен сад. Посолете, ставете сув зачин и други зачини по вкус. Измешајте доматно пире со вода и прелијте преку зеленчукот така што зеленчукот ќе се готви во сосот. Печете во рерна додека водата не испари.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула