Врел полнет леб: Ќе го обожавате!

Врел полнет леб: Ќе го обожавате!

Сите љубители на врел леб од пекара сигурно ќе го засакаат и овој полнет леб. Може да се послужи со некое јадење, но и како предјадење, бидејќи е специјалитет сам по себе.

Состојки:

 • 450 гр брашно
 • 1 свеж квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 300 мл млеко
 • 75 гр сушени домати
 • 200 гр сирење
 • 20 гр рендан пармезан
 • 1/2 лажица сув босилек
 • масло
 • сол
 • мелен црн бибер

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере на шпорет ставете млеко, посолете, додајте шеќер, издробен квасец и мешајте со жица за матење. Во поголем сад ставете брашно и посолете го. Кога содржината од тенџерето ќе се загрее, додајте ја во садот со брашно и измешајте со лажица, па замесете тесто со раце. Прекријте со кујнска крпа и оставете да нарасне.
 2. Сушениот домат исечете го на парчиња. Сирењето издробете го со вилушка и додајте во садот со домати. Додајте босилек и измешајте. На побрашнета работна површина премесете го нараснатото тесто. Исечете го тестото на 8 еднакви делови и од секое парче формирајте топче.
 3. Од секое топче развлечете кора со пречник од околу 10 см. На правата кора нанесете фил, свиткајте на половина така што ќе добиете облик на полумесечина и краевите притиснете ги со прсти да се залепат. Истата постапка повторете ја со сите кори.
 4. Намастете тепсија со масло, па ставете ја првата „полумесечина“ од тесто и премачкајте со млеко. На ист начин во тепсијата една до друга наредете ги сите „полумесечини“ и премачкајте ги со млеко.
 5. Посипете со пармезан и сусам по желба. Печете на 30 минути во рерна загреана на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text