Напиток со кој понеделникот нема да биде лош ден – Разбудете се енергични

Напиток со кој понеделникот нема да биде лош ден – Разбудете се енергични

Понеделник е ден во кој почнуваат работните обврски, учењето и се одвикнуваме од одморот за викенд.Ако сакате нешто здраво, што ќе ве освежи и ќе ви го направи денот убав, почнете ја неделата вака.

Состојки:

  • ½ лажички куркума 
  • ½ лажички цимет 
  • 1 лажичка чиа 
  • 1 лимон

 

 

Начин на подготовка:

  1. Ставете врела вода во шолја, до половина, ставете ја чиата и оставете да нарасне. 
  2. Додајте зачини и измешајте за да нема грутки. 
  3. Додајте и цеден лимон и уште малку вода. 
  4. Испијте и бидете здрави и енергични.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Овој сок заменува лекови

 

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува