Мека како морска пена – сите ќе ви бараат рецепт за оваа погача (Видео)

Мека како морска пена – сите ќе ви бараат рецепт за оваа погача (Видео)

Мека како моркса пена, мирисна, лисната преубава погача со путер со која ќе бидете горди.

Откако еднаш ќе ја направите и ќе ја послужите, сите ќе ви бараат рецепт.

Состојки:

  • 700-800 гр брашно
  • 300 мл млеко
  • 200 мл јогурт
  • 30 мл масло
  • 1 лажица шеќер
  • малку сол
  • 100-150 гр путер
  • 2 јајца
  • 30 гр квасец

Начинот на подготовка погледнете го во видео рецептот на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

singlepost_text