Лажна лазања готова за 30 минути: Изгледа светски и повкусна е од оригиналот

Лажна лазања готова за 30 минути: Изгледа светски и повкусна е од оригиналот

Лажна лазања повкусна и од оригиналниот рецепт. Неодоливи залаци детално прикажани на видео рецептот.Ова е се што ви е потребно:

Состојки:

 • 500 гр. тестенини по избор 
 • 1 шолја вода 
 • сол

 

Црвен сос:

 • 400 гр. мелено месо 
 • 200 мл. домати варени 
 • 100 мл. масло 
 • 1 главица кромид 
 • 4 чешни лук 
 • 2 лажички вегета 
 • 2 лажички црвен пипер 
 • 1 лажиче оригано 
 • бибер 
 • 100 мл. кечап

 

Бешамел:

 • 200 мл. млеко 
 • 1 лажица брашно 
 • 4 лажици масло 
 • 350 гр. кашкавал
 • сол 
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 230 степени, подмачкајте огноотпорен сад и ставете тестенини, вода и сол. Измешајте и ставете ги во врела рерна 10 минути да омекнат. 
 2. Подгответе ги во меѓувреме двата вкусни соса. 
 3. Се сече лукот и се динста на масло со мелено месо, зачини, домати, кромид, па се крчаат 10 минути. Во друга тава загрејте масло и испржете брашно со млеко, па сол и бибер. 
 4. Додајте му кашкавал на белиот сос. 
 5. Извадете ги тестенините, ставете црвен сос, измешајте, па ставете бел сос. 
 6. Ставете оригано и вратете да се пече 15 минути. 
 7. Пред крај тргнете го капакот да се зарумени. 
 8. Пријатно!

 

Ова е деталната подготовка:

 

 

Повеќе на Gotvi.mk:

Лазања во куглов

Лазања со пилешко и јогурт

Потпечен зеленчук со макарони

Макарони со пилешко – кремава тава

Посебен рецепт за макарони

Нова идеја за тестенини

Ваков деликатес со макарони не сте јаделе

бел сос за макарони од две состојки

Запечени пица макарони