„Џумбус салата” – вкус за прави гурмани

„Џумбус салата” – вкус за прави гурмани

Направете салата со необично име. Џумбус салата е навистина неверојатен вкус кој често ќе се најде на трпезата на прави гурмани.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 100 гр. суви пиперки 
 • 100 гр. коприва 
 • 50 гр. кромид 
 • 50 гр. младо кромитче 
 • 2-3 чешни лук 
 • сол 
 • оцет 
 • масло

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се варат сувите пиперки во малку вода, само колку да омекнат, или едноставно кратко се попаруваат во врела вода. 
 2. Се цедат, а копривите посебно се варат во вода, па се цедат и тие. 
 3. Лукот ситно се сече, се додаваат пиперките, копривите, сол, оцет и масло. Се додава и ситно сечениот кромид и младо кромитче. 
 4. Салатата е декоративна и многу вкусна.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула