Брза салата за енергија и рецепт за вкусен дресинг

Брза салата за енергија и рецепт за вкусен дресинг

Брза и вкусна салата која ќе ви даде енергија во текот на денот, а ќе ви помогне да ја одржите линијата.

Еве го рецептот на Ангела Велинова:

Состојки за салата:

 • 1 марула салата
 • 1 краставица
 • 2 домати
 • 1 младо кромидче
 • 2 варени јајца

Состојки за сос:

 • 1 кесичка мајонез
 • 1 кесичка сенф
 • 1 кесичка пармезан

Начин на подготовка:

 1. 8,9 листови од марулата убаво измијте ги и исечкајте/искинете ги на мали парчиња. Ставете ги во голем сад.
 2. Истото го правите и со краставицата, доматите и младото кромидче.
 3. Двете варени јајца исечкајте ги на неколку дела и додадете ги во големиот сад.
 4. Измешајте ги во посебен сад состојките за сос додека убаво да се соединат.
 5. Салатата ја преливаме со сосот, а одозгора додаваме пармезан.

Брзо, нели? 🙂

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

„Џумбус салата” – вкус за прави гурмани

Различна од другите посни салати: Нова салата со боранија

Ладна салата од варени јајца: Најубавиот рецепт од Далечен исток

Салата која ги надминува сите други – тајната е во преливот

Крем салата која е идеална за ручек но и свеченост – Нов вкус со печурки

Кралица на зимата: Посна салата со карфиол и многу зачини

Салата со кисела зелка за 10 минути – Еден додаток ја прави специјална

Се јаде и во лето и во зима: Нова салата која ќе ја правите секој ден

singlepost_text