Тиролски специјалитет: Вкусен планински ручек

Тиролски специјалитет: Вкусен планински ручек

Традиционален специјалитет од високите планини…

Состојки:

 • 1 1/2 лажица масло
 • 400 гр чадена сланина
 • 1 главица кромид, исечкан
 • 500 гр варен компир, ситно сечкан
 • 1 лажица кикирики
 • 1 1/2 лажица лута и слатка црвена пипер
 • мала веза магдонос, исечкан
 • ким
 • јајце

Начин на подготовка:

 1. Загрејте масло во голема тава, а потоа испржете сланина и кромид заедно 10 минути додека сланината не добие златна боја. Додајте компир и пржете уште 10 минути. 
 2. Додајте ким и пипер во смесата, добро соединете. Вратете ги сланината и кромидот, зачинете, додајте кикирики и магдонос. 
 3. Послужете топло и со пржено јајце на врвот (по желба).

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text