Видео рецепт: Посни кифлички за почеток на денот

Видео рецепт: Посни кифлички за почеток на денот

Посни кифлички за големиот пост. Вкусно, брзо и ароматично тесто од вашата кујна.

Состојки:

 • 1 кг. брашно 
 • 40 гр. квасец 
 • 500 мл. кисела вода 
 • 2 дл. масло 
 • 2 лажички шеќер 
 • 2 лажички сол 
 • 1 ванилин шеќер 
 • 1 кора од лимон 
 • 100-150 гр. маргарин посен 
 • пекмез или џем

 

Начин на подготовка:

 1. Брашното се просејува, се става сол, па се прави дупка на средина и се става квасец, ванилин шеќер, шеќер, масло и кисела вода, со рендана кора од лимон. 
 2. Се замесува тесто и се остава да стои за да нарасне, па се премесува. Се дели на три дела и секој се развлекува во правоаголник, па се премачкува со малку посен маргарин и се остава да стои 10 минути, како што е прикажано во видеото. 
 3. Повторно се развлекуваат тестата, се сечат триаголници, се филуваат со џем или пекмез и се што сакате по избор, па се оставаат да стојат додека не се загрее рерната, а потоа се печат на 200 степени додека не поруменат. 
 4. Ставете им шеќер во прав.

Целосната подготовка во продолжение:

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли и ароматични триаголници со кашкавал

Појадок за 20 минути – Пица мафини

Само матите и ставате во калап – мафини за појадок

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

singlepost_text