Посен десерт на вода: Коцки кои брзо се прават (Видео)

Посен десерт на вода: Коцки кои брзо се прават (Видео)

Рецепт за вкусен десерт без масло за големиот велигденски пост, по викендот во кој е дозволено да се користи масло.

Состојки:

 • 400 мл. вода 
 • 250 гр. брашно 
 • 1 прашок за пециво 
 • 3 лажици џем 
 • 100 гр. шеќер 

   

Прелив:

 • 2 лажици какао
 • 50 гр. шеќер 
 • 100 мл. вода 
 • 1 ванилин шеќер

Подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени, а во меѓувреме изматете шеќер со вода и џем, па брашно и прашок за пециво. 
 2. Не ви е  потребен миксер. 
 3. Ставете во тепсија и печете 20-30 минути. 
 4. Сварете ги сите состојки за прелив и ставете преку врелиот колач, па ставете кокос или нешто друго по вкус.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Тече чоколадо, а врз него малини

Брзи корнфлекс корпи

Брзи пуслици

Алва торта

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

„Катица“ торта

singlepost_text