Здрав и брз десерт: Чоколадо со ѓумбир и калинка кое го забрзува метаболизмот

Здрав и брз десерт: Чоколадо со ѓумбир и калинка кое го забрзува метаболизмот

Ѓумбирот и пиперта пецкаат, калинката освежува, семките крцкаат, а чоколадото и натаму е главно.

Количините на ѓумбир и пипер се клучни, а ќе ги одредите по свој вкус.

Состојки:

  • 100 гр чокоалдо од 75% какао
  • 1 калинка
  • 1 чили пиперка
  • ѓумбир

Начин на подготовка:

  1. Исчистете ја калинката. Растопете 100 гр чоколадо. 
  2. Во растопеното чоколадо ставете свежо изрендан ѓумбир и посипете со пиперка и измешајте. 
  3. На хартија за печење ставете ја оваа смеса и на неа расфрлете свежа калинка. Оставете да се излади и послужете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text