Видео рецепт: Брза посна торта со изглед од милион долари

Видео рецепт: Брза посна торта со изглед од милион долари

Додека трае Велигденскиот пост, сите се обидуваме да најдеме интересни и вкусни рецепти, за да не биде еднолична храната додека потиме.Направете вкусна посна торта за брзо време.

Состојки:

 • 600 мл. природен сок од портокал 
 • 3 лажици шеќер 
 • 80 гр. пудинг со ванила 
 • 250 гр. посен маргарин 
 • 200 гр. желе 
 • 200 гр. ореви 
 • 100 гр. посно чоколадо 
 • 500 гр. посни бисквити 

Начин на подготовка:

 1. Се меша пудингот со шеќерот и се додава малку сок за да нема грутки, а остатокот од сокот се става да врие и се вари во него пудингот и се меша додека не згусне. 
 2. Се додава исечен маргарин и се меша да се стопи, па се трга од оган да се лади смесата. 
 3. Исечете ги желе бонбоните, чоколадото и оревите, а бисквитите ситно искршете ги или изронете ги. 
 4. Ставете ги бисквитите во голем сад со пудингот, желе, ореви и чоколадо и измешајте. 
 5. Полека мешајте од долу нагоре за да се соедини. 
 6. Ставете ја смесата во фолија и израмнете, па оставете да се стегне преку ноќ во фрижидер. 
 7. Утредента ставете го на чинија, па растопете 150 гр. чоколадо со 3 лажици масло во микро околу 15 секунди и ставете го ова горе како глазура.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Тече чоколадо, а врз него малини

Брзи корнфлекс корпи

Брзи пуслици

Алва торта

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

„Катица“ торта

singlepost_text