Неодоливи залаци: Запечен леб со сирење и лук

Неодоливи залаци: Запечен леб со сирење и лук

Рецептот е толку едноставен што за миг ќе уживате во неодоливите залаци!

Состојки:

 • 1 леб
 • 5 лажици путер
 • 2 лажици маслиново масло
 • 3 чешниња лук
 • оригано
 • 1 шолја моцарела сирење
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Исечете го лебот на парчиња со дебелина од 2,5 – 5 см. 
 2. Во мал сад измешајте путер, маслиново масло, лук, оригано, сол и бибер. Распоредете рамномерно по парчињата леб. 
 3. Наредете ги во намастен лим за печење и внимателно печете под горниот греач околу 5 минути, односно додека малку не поруменат. 
 4. Извадете ги од печка, посипете со изрендано сирење моцарела и печете ги уште 2-3 минути додека сирењето не се растопи.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text