Различна од другите посни салати: Нова салата со боранија

Различна од другите посни салати: Нова салата со боранија

Боранија и лук, зачини и совршен вкус во еден сад. Ова е предлог за вкусна и различна салата од оние на кои сме навикнале до сега.

Рецептот прочитајте го во продолжение:

Состојки:

  • 500 гр  Пекабеско зелена боранија
  • 1 лажица оцет
  • 1 лажиче сол
  • 1 лажица масло
  • 1-2 чешни лук
  • 1 лажица вода

Начин на подготовка:

  1. Боранијата се вари според упатството.
  2. Откако ќе се свари се мие во ладна вода, се става во сад со оцет, масло, ситно сечкан лук и вода. Додадете ја солта.
  3. Спремно е за послужување откако ќе измешате.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text