Плескавици од црвен грав

Плескавици од црвен грав

Подгответе малку поинакви плескавици, односно плескавици од црвен грав.

Состојки:

 • 1 конзерва црвен грав
 • 1/2 црвена пиперка
 • 1/2 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 1/4 лажичка мелен ким
 • 1 лажичка лута пипер
 • 1 јајце
 • 6 лажици презла
 • 3 лепчиња за плескавици

Начин на подготовка:

 1. Процедете и измијте грав од конзерва, ставете во длабока чинија и изгмечете со вилушка. Во блендер исечкајте пиперка, кромид и лук па додајте во гравот.
 2. Додајте зачини, јајце и презла, сè добро измешајте. Поделете ја масата и обликувајте плескавици. Ставете ги на намастена чинија, прекријте со фолија и ставете во фрижидер малку да се изладат.
 3. Загрејте ја рерната на 200 степени. Плескавиците ставете ги на намастен плех и печете ги во рерна по 10 минути од секоја страна.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула