Најбрз колач за 15 минути – Нема полесен рецепт

Најбрз колач за 15 минути – Нема полесен рецепт

Ако сакате нешто брзо и лесно кое нема да ви одземе многу време, тогаш ова е рецепт за вас.

Најбрзиот колач со банани, ова е рецептот:

Состојки:

 • 4 банани
 • 1 јајце
 • 250 гр маргарин
 • 250 гр шеќер во прав
 • 150 гр мелени ореви
 • 300 гр мелена бисквити
 • 2 кеси шлаг
 • бони топ за украсување или шарени мрвици

Начин на подготовка:

 1. Бананите се гмечат со вилушка, се додаваат шеќерот и јајцеот, па маргаринот и сè се мати со миксер.
 2. Се додаваат оревите и бисквитите, па се прави на послужавник облик по желба.
 3. Се мати шлаг според упатството на кесичката додека да добиете цврст снег. Се украсува одозгора, па се редат шарени бонбони или мрвици.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

20 минути без печење – сникерс бајадера

Сникерс обланди

Сникерс корпички

Сникерс чизкејк

Колач со банани ореви и еурокрем

Не ви требаат вага и миксер – кокос колач

Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници