Стапчиња со бадем

Стапчиња со бадем

Денес ви ги донесуваме овие необични стапчиња со бадем…

Состојки:

  • 250 гр лиснато тесто
  • 1 белка
  • 4 лажици шеќер
  • 80 гр бадеми
  • шеќер во прав

Начин на подготовка:

  1. Развлечете одмрзнато лиснато тесто помеѓу два листови хартија за печење на околу 5 мм дебелина.
  2. Со вилушка разматете белки со две лажици шеќер во прав па рамномерно премчкајте ја целата површина на тестото. Посипете со сечкани бадемми. Ленсо притиснете ги бадемите на тестото со прсти.
  3. Посипете со останатиот шеќер. Исечете го тестото на парчиња со големина на прст.
  4. Печете 12 минути на 200, и 8-10 минути на 160 степени. Посиепте со шеќер во прав.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта