Шницли од компир за големиот пост – Многу вкусен рецепт на масло

Шницли од компир за големиот пост – Многу вкусен рецепт на масло

Компири и неколку додатоци се се што ви е потребно за деликатес за постот.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 кг. компир 
 • 1 главица кромид 
 • 200 гр. брашно 
 • масло 
 • сол 
 • 1 прашок за пециво 

 

Начин на подготовка:

 1. Компирот се мие, се лупи и се ренда на крупниот дел од рендето. 
 2. Се остава да се исцеди. 
 3. Ситно се сече кромидот и се меша со компирот. 
 4. Се додава брашно и се замесува тесто со малку сол и половина чашка млака вода. 
 5. Се додава и прашок за пециво. 
 6. Се прават шницли и се пржат на масло.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Компир пита со праз

singlepost_text