Салата која ги надминува сите други – тајната е во преливот

Салата која ги надминува сите други – тајната е во преливот

Брза, лесна и вкусна салата со печурки која често ќе ви се најде на трпезата.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. печурки 
 • 2-3 листа целер 
 • 1 главица кромид 
 • 5 чешни лук 
 • маслиново масло 
 • оцет 
 • магдонос 
 • сол 

 

Начин на подготовка.

 1. Измиените и ситно исечени печурки се варат во солена вода со целер. 
 2. Се вадат кога ќе омекнат и добро се цедат. 
 3. Се прави сос од ситно сечен лук со кромид, сол, оцет и маслиново масло, магдонос и сето тоа се меша со печурките. 
 4. Се сече и кромидот на кругови и се става во садот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

singlepost_text