За накитот, кожните чевли и приборот за јадење – Евтина намирница полира подобро од скапо средство

За накитот, кожните чевли и приборот за јадење – Евтина намирница полира подобро од скапо средство

Ако сакате блескав накит, сребро, обувки и кожа, ви треба само една намирница од кујната, која знаеме често да ја фрлиме, без да сфатиме колку е корисна и важна, како и практична за нас и секојдневието.

Ви треба кора од банана. Сама по себе е многу здрава и со многу витамини. Со неа иполирајте ги сребрениот накит, приборот за јадење или кожните чевли.

Бидете сигурно дека ќе блескаат.

Инаку, освен што со неа ќе си помогнете вака во домаќинството, одамна е познато дека кората од банана помага и за здравјето, пред сè кожата.

Има многу витамини кои и помагаат на кожата, па затоа се користи за тело и лице без акни и брчки, за псоријаза, како и за кожни брадавици.

Тријте кора од банана од вашата кожа, на местото каде имате проблем.

Оставете ја вака кожата без да исплакнете околу 30 минути.

Исто така, докажано е и дека кората од банана има и антиалергиско и антибактериско дејство.

Напомена: Природните состојки и рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Бананата нема да поцрни вака

Банана и цимет за подобар сон

Американски палачинки со банана

Банана коцки

Домашен пудинг од банана

Проблеми кои бананата ги решава подобро од лекови

Никогаш веќе не го фрлајте овој дел од бананата

singlepost_text