Три вкусни маринади – Сочно месо со неодолива арома

Три вкусни маринади – Сочно месо со неодолива арома

Ова е корисен совет како да направите три вида вкусни маринади за месо со неколку состојки.Измешајте две лажици бело вино или јаболков оцет со две лажици маsлиново масло и 1 чешне лук со пола лажиче кари.

Премачкајте го месото, нека стои 15 минути, па печете.

Втора варијанта е да измешате и пола шолја јогурт со малку чили и кари, мелен коријандер и лук.

Се остава врз месото неколку минути и потоа се пече.

Супер идеја е да ставите и 125 милилитри кисело млеко со кора од лимон и сок од лимон.

Намачкајте го месото и печете.

Ова се супер идеи за сочно месо за оние кои не постат.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text