Супер вкусно мезе за омилената серија: Стапчиња со пармезан

Супер вкусно мезе за омилената серија: Стапчиња со пармезан

Направете супер вкусно мезе за со омилениот натпревар, филм или серија или прилог за ручекот со пармезан.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 3 шолји брашно
 • малку сув квасец
 • малку шеќер
 • 10 лажици млеко
 • 5 лажици маслиново масло
 • 3 лажици вода
 • 3 лажици павлака за готвење
 • малку сол
 • ким
 • 2 кеси изрендан пармезан

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се мешаат сите состојки, брашното со малку квасец, прстофат шеќер, млеко, маслиново масло, вода, павлака, сол, ким и пармезан.
 2. Се прави тесто, кое се остава да стои 20 минути во ладилник.
 3. Се расукува на работната маса, се сечат стапчиња, се ставаат во млеко помешано со маслиново масло, па во пармезан и се ставаат на плех со хартија за печење.
 4. Се печат на 180 степени додека не поруменат.

Добар апетит!

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами