Со чепкалки се ставаат во вкусна чоколадна глазура: Највкусни посни бомбици

Со чепкалки се ставаат во вкусна чоколадна глазура: Највкусни посни бомбици

Се прават брзо и лесно, се ставаат на чепкалки, се ставаат така во чоколадо, се ладат и имате деликатесни мали топчиња од кои нема насит.Супер се и за постот.

Состојки:

 • 250 гр. мелени ореви
 • 250 гр. посни мелени бисквити
 • 150 гр. шеќер во прав
 • 1 шолја сок од портокал
 • 200 гр. посно чоколадо
 • 100 гр. чоколадо посно за глазура
 • 2 лажици масло

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се мешаат сите состојки освен оние за глазура, оревите, бисквитите, шеќерот во прав, сокот од портокал, и 200 грама чоколадо.
 2. Смесата се остава околу еден час во ладилник за да биде тврда.
 3. Се прават топчиња со големина на орев.
 4. Се топи чоколадото за глазура со масло, се ставаат бомбиците со чепкалки во чоколадото и се оставаат да се стегнат во ладилник.
 5. Украсете по желба.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни