Повкусно од паштета или сос: Посебен намаз за секој оброк

Повкусно од паштета или сос: Посебен намаз за секој оброк

Ако ви е доста од туна сос, тартар или вообичаените намази и сосови, време е за вкусен и лесен намаз од леблебија кој оди со многу оброци.

Состојки:

  • 300 гр. леблебија 
  • 1 лажиче кари 
  • 1 лажица маслиново масло 
  • сол 
  • сусам 
  • 1 сок од лимон

 

 

Начин на подготовка:

  1. Леблебијата се потопува во ладна вода и се остава преку ноќ. 
  2. Наредниот ден се става во нова вода и се вари кратко додека не омекне. 
  3. Се меле, па и се додаваат сите останати состојки и се става во сад. 
  4. Се лади и послужува.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Тартар сос

Ќе заборавите на болоњезе и тартар

Сос-деликатес

Мезе кое супер оди со тартар

Домашен сос

singlepost_text