Евтина штрудла со какао (Видео)

Евтина штрудла со какао (Видео)

Оваа штрудла се прави со евтини состоји, а е слатка како онаа со еурокрем. Ќе уживате во секој залак!

Состојки:

 • 500-600 гр бело брашно
 • 20 гр свеж квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 100 мл млако млеко
 • 1 јајце
 • 200 мл млака вода
 • 50 мл масло
 • кора од портокал или лимон
 • 1,5 лажичка сол

Состојки за фил:

 • 4-5 лажици какао прав
 • 6 лажици шеќер
 • 6 лажици масло

Состојки за премачкување:

 • 1 јајце
 • 30 гр маргарин

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text