Не ви треба месо: Посни ќофтиња кои се прав деликатес

Не ви треба месо: Посни ќофтиња кои се прав деликатес

Направете вкусни посни ќофтиња од грав.Ова е брзиот и вкусен рецепт:

Состојки:

 • 300 гр. грав
 • масло
 • 1 кромид
 • сусам
 • сол
 • бибер

 

 

Начин на подготовка:

 1. Земете количина на грав колку што сакате да направите ќофтиња, во зависност од тоа колку лица ќе јадат.
 2. Обарете го гравот, исцедете го, па испасирајте го.
 3. Ставете му сол и направете ќофтиња.
 4. Пржете го кратко кромидот на масло, ставете сол и бибер и распоредете го убаво кромидот, а преку него ставете ги ќофтињата, па сусам.
 5. Испечете ги од двете страни.

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Деликатесни ќофтиња со маслинки

Поховани ќофтиња кои ќе ви станат омилени

Највкусни домашни плескавици

Плескавици од компир и пилешко

Гурмански плескавици

Посни плескавици

Плескавици од туна и тиквици

Плескавици од зеленчук

Плескавици кои ќе ве воодушеват

singlepost_text