Посна деликатесна сарма од кисела зелка – Повкусна од онаа со месо

Посна деликатесна сарма од кисела зелка – Повкусна од онаа со месо

Посна сарма за Велигденскиот пост. Повкусна е од таа со месо

Состојки:

 • 2-3 главици зелка кисела 
 • 1 кг. ориз 
 • 1 кг. кромид 
 • 3-4 моркови изреднани 
 • магдонос 
 • 3-4 чешни лук 
 • бибер 
 • масло 
 • сол 
 • црвен пипер 
 • ловорови листови

 

Начин на подготовка:

 1. Зелката се чисти и се двојат листови. Ако е многу солена киселата зелка, оставете ја во вода кратко. 
 2. Се пржи кромидот на масло, се додава зеленчукот, изренданиот морков и сечениот лук, сол, бибер, магдонос, ловорови листови и црвен пипер. 
 3. Се става и оризот и се меша. 
 4. Се виткаат сарми, а секој ред се полева со малку масло и црвен пипер. 
 5. Се додава вода и се вари сармата околу 2 часа.

Прочитај оовеќе рецепти на Gotvi.mk:

Зема кисела зелка и завитка пилешко месо

Оригинален старски рецепт за сарма

Нов вкус на сармата: Хроно сарма

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна

Како се кисели зелката

Повкусно од сарма и подварок

Зелката не е само за салати и сарма