Домашна паштета за посните денови – Супер појадок за со двопек

Домашна паштета за посните денови – Супер појадок за со двопек

Ќе ја правите и кога не постите, прекрасна е и брза, а мами со вкусот.Направете паштета од ореви, ова е рецептот:

Состојки:

  • 200 гр. мелени ореви
  • вегета
  • сол
  • бибер
  • 1 чешне лук
  • 2 лажички сенф
  • малку вода

Начин на подготовка:

  1. Оревите со вегета и сол попарете ги со малку врела вода, за да се добие густа каша.
  2. Додајте бибер, иситнет лук, сенф и се добро измешајте да се соедини.
  3. Супер е за со двопек.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Домашен намаз повкусен од паштета и павлака

Паштета од чварки

Тартар сос

Ќе заборавите на болоњезе и тартар

Сос-деликатес

Мезе кое супер оди со тартар

Домашен сос