Се топи во уста: Пита со вишни за постот по најбрз рецепт

Се топи во уста: Пита со вишни за постот по најбрз рецепт

Направете вкусна пита со вишни по најдобар рецепт.

Состојки:

  • 16 посни кори 
  • 2 тегли вишни 
  • 1 шолја мелени ореви
  • 3-4 лажици шеќер 
  • масло

 

 

Начин на подготовка:

  1. Вишните добро се цедат и се мешаат со шеќерот и мелените ореви. 
  2. Се двојат 4 кори, се редат една преку друга, се премачкува секоја со масло освен последната, се става фил, па се витка во ролничка. 
  3. Така се прави со сите кори и се редат во подмачкан плех со масло и печат на 180 степени 40 минути. 
  4. Може да ставите пред да ги послужите шеќер во прав.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Посно Тоблероне

20 минути без печење – сникерс бајадера

Сникерс обланди

Сникерс корпички

Сникерс чизкејк

Колач со банани ореви и еурокрем

Не ви требаат вага и миксер – кокос колач

singlepost_text