Овој сок заменува лек за болки – толку е вкусен, а уште поздрав

Овој сок заменува лек за болки – толку е вкусен, а уште поздрав

Сокот од вишни кој кај нас го има насекаде, а и речиси секое семејство го прави дома, е многу здрав и корисен.

Имено, со својствата кои ги поседува, помага за превенција на дијабетес, како и за намалување на болки во телото.

Се користи и за проблеми со концентрација и помнење, а вишните се добри и за работата на мозокот.

Научниците сметаат дека чаша сок од вишни заменува лек за болки.

Ќе ви олесни ако имате болки во коските и зглобовите, а се намалува и мочната киселина со овој сок.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мафини со вишни

Пита од вишни

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

 

singlepost_text