Шофершајбната ќе се одмрзне без мака за секунда – Има еден евтин трик

Шофершајбната ќе се одмрзне без мака за секунда – Има еден евтин трик

Падна снег, Македонија е во бело, а земјата ја зафати и леден бран. Најголемиот проблем овој период е секако замрзнатата шофершајбна, особено наутро кога сите брзаме за на работа, факултет или некоја друга обврска.

Постои лесен и едноставен начин да ја одмрзнеме шофершајбната на автомобилот, без да мрзнеме ние.

Состојки.

  • 1/3 вода
  • 1 лажиче детергент
  • 2/3 алкохол

Употреба:

  1. Измешајте ги состојките, водата, детергентот и алкохолот во прскалка.
  2. Прснете на шофершајбната и активирајте ги брисачите, за да се стопи ледот.
  3. Носете ја прскалката со вас и нема да имате мака цела зима.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Трик за одмрзнување на шофершајбна

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките