Салата со кисела зелка за 10 минути – Еден додаток ја прави специјална

Салата со кисела зелка за 10 минути – Еден додаток ја прави специјална

 Направете посебна салата од кисела зелка. Ова е рецептот за неа:

Состојки:

  • ¾ кг. кисела зелка 
  • 1 јаболко 
  • сок од ½ лимон 
  • 2-3 лажици кисела павлака 
  • ½ дл. масло 
  • 1 чешне лук 
  • малку сол

 

 

Начин на подготовка:

  1. Киселата зелка се сече ситно, па се ренда јаболката на неа. 
  2. Се става лимонов сок со павлака, исечен лук, масло и сол. 
  3. Готова е за помалку од десет минути, а многу е вкусна.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула