Повкусни од рафаело и фереро: Посни колачиња со бадеми, лешници и ореви

Повкусни од рафаело и фереро: Посни колачиња со бадеми, лешници и ореви

Ситни и вкусни лешник колачиња за сите сетила.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 200 гр. шеќер 
  • 100 мл. вода 
  • 100 гр. мелени ореви 
  • 100 гр. мелени бадеми 
  • 100 гр. мелени лешници 
  • 50 гр. сечени печени лешници 
  • 50 гр. сечени бадеми 
  • 50 гр. сечени бадеми

 

Начин на подготовка:

  1. Се вари шеќерот со вода и се додаваат мелените ореви, бадеми и лешници. 
  2. Се вадат колачи со лажица на плех со хартија, или пак се прават бомбици, а горе им се ставаат сечени бадеми, ореви и лешници. 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

20 минути без печење – сникерс бајадера

Сникерс обланди

Сникерс корпички

Сникерс чизкејк

Колач со банани ореви и еурокрем

Не ви требаат вага и миксер – кокос колач

Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници