Мирисно пилешко со компир

Мирисно пилешко со компир

За ручек или вечера, ви предлагаме мирисно пилешко со компир!

Состојки:

 • 2 половини пиле
 • 2 кг компири
 • 1 дл масло
 • 2 лажички сол
 • 2 лажички црвена пипер
 • 2 лажички куркума
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 лажичка мешавина од зачини
 • 4 лажици пармезан

Начин на подготовка:

 1. Измешајте масло со сите зачини. Рерната загрејте ја на 200 степени. Во голем плех ставете го пилешкото и од сите страни премачкајте го со добиената мешавина од зачини. 
 2. Останатата мешавина прелијте ја преку компирите кои сте ги исчистиле и сте ги исекле на коцки. 
 3. Добро измешајте па распоредете ги компирите околу пилешкото. Печете 80 минути, додека пилешкото убаво не се запече, а компирот не биде мек.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте