Нема повкусна тава: Вкусни макарони со спанаќ за постот

Нема повкусна тава: Вкусни макарони со спанаќ за постот

Вкусна тава со макарони и спанаќ, идеална за постот.Брзо и лесно јадење, ова е рецептот:

Состојки:

 • ½ кг. макарони 
 • 1 кг. спанаќ 
 • 1 главица кромид 
 • 1 морков 
 • 1 парче целер 
 • ½ шолји масло 
 • бибер 
 • сол

 

 

Начин на подготовка:

 1. Спанаќот се обарува, се цеси и ситно се сече. 
 2. Ситно исечениот кромид со целер и исечениот морков се пржи на тава со масло, па потоа се става вода и се динстаат. 
 3. Се додава спанаќ, сол, бибер и се крчка. 
 4. Макароните се варат во солена вода, се цедат и мешаат со зеленчук. 
 5. Се става се во тава и се запекува на 200 степени околу 10 минути.

Повеќе на Gotvi.mk:

Потпечен зеленчук со макарони

Макарони со пилешко – кремава тава

Посебен рецепт за макарони

Нова идеја за тестенини

Ваков деликатес со макарони не сте јаделе

бел сос за макарони од две состојки

Запечени пица макарони