Ја фрламе без да знаеме дека е најдобар лек за синуси – Користете ја вака

Ја фрламе без да знаеме дека е најдобар лек за синуси – Користете ја вака

Сите го лупиме овошјето, потоа ја фрламе кората, а не сфаќаме колку голема грешка правиме со тоа.Знаеме дека е корисна кората од портокалот која има многу витамин Ц, кората од бананата која може да се искористи за многу кожни проблеми, а корисна е и кората од лимонот.

Исто така, многу корисна е и кората од ананасот.

Имено, кората од ананас помага со ензимот кој го содржи, бромелин, кој помага за сите видови воспаленија, особено за синуси.

Бидејќи е познато дека кората е тешка за варење во стомакот, може да се пропржи неколку минути во тава, па да се изблендира.

Може и да ја печете 20 минути на највисока температура во рерна, а потоа од неа да направите чај.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ананас колач со шлаг

Колач со ананас и пишкоти без печење

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува