Брз и вкусен интегрален леб – Не дебелее, а нема шанси да не ви успее

Брз и вкусен интегрален леб – Не дебелее, а нема шанси да не ви успее

Брз, вкусен и интегрален леб. За сите љубители на леб, кои оброците не можат да ги замислат без него, а сакаат да слабеат.

Состојки:

  • 500 гр. интегрално брашно 
  • 500 мл. млака вода 
  • 1 лажица сув квасец 
  • малку сол

 

 

Начин на подготовка:

  1. Се става интегралното брашно во длабок сад со сол, се прави вдлабнатина на средина и се става квасецот, па децилитар млака вода. 
  2. Кога ќе нарасне малку квасецот замесете тесто и ставете го и остатокот млака вода. 
  3. Намачкајте калап со масло или маргарин и ставете го тестото, па оставете да нарасне 30 минути. 
  4. Загрејте ја рерната на 250 степени и печете го лебот 10 минути, па уште 20 минути на 200 степени. 
  5. Замотајте го во влажна крпа кога ќе го извадете, а потоа лебот е спремен.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли и ароматични триаголници со кашкавал

Појадок за 20 минути – Пица мафини

Само матите и ставате во калап – мафини за појадок

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб