Солени переци по оригинален рецепт (Видео)

Солени переци по оригинален рецепт (Видео)

Вкусни солени переци по единствен рецепт на Милица Михаиловиќ…

Состојки:

  • 250 гр маст
  • 250 мл млеко
  • 1 лажичка шеќер
  • 20 гр свеж квасец
  • 250 гр кашкавал
  • 2 јајца
  • околу 600 гр брашно
  • 1 јајце за премачкување
  • ким или сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот