Woman using tissue

Доаѓаат ледени температури: Направете смеса за настинка која делува и е многу вкусна

Доаѓа леден бран и снег. Ако сакате да се заштитите од настинки и грип, сè што ви треба е оваа смеса која се прави дома и е многу ефикасна.

Она што е најважно од сè е дека освен што лесно се прави, таа е и многу вкусна.

Препаратите за оваа смеса се мед кој докажано е многу здрав и има антибактериско дејство, кокосово масло кое ги убива бактериите и вирусите, лимонот кој е најголем извор на витамин Ц и циметот кој е многу здрав, помага за многу болести и воспаленија.

Помешајте 3 лажици мед со 2 лажици растопено кокосово масло, сок од еден лимон и лажичка цимет.

Направете сируп и земајте 3 до 5 пати на ден по едно лажиче кога ќе ги почувствувате првите знаци на настинка или грип.

Напомена: Природните состојки и рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај против грип и настинка

Магичен природен лек за грип

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

Здравствени придобивки од чајот од магдонос