Најубавите ситни колачиња: Пралине со ананас и суво овошје

Најубавите ситни колачиња: Пралине со ананас и суво овошје

Ананасот го надополнува вкусот на секое јадење, без да го наруши вкусот на останатите намирници…

Состојки:

  • 400 гр бело чоколадо
  • 4 лажици мед
  • 50 гр ситно сечкан кандиран ананас
  • 50 гр сечкана брусница
  • 50 гр папаја
  • 50 гр суви, ситно сечкани кајсии

Начин на подготовка:

  1. На слаб оган растопете чоколадо и мед. Штом се растопи, додајте исечкано суво овошје. Измешајте и оставете малку да се излади. Целата смеса ставете ја во целофан и обликувајте по желба. Оставете да се излади и чоколадото да стегне. 
  2. Сечете на тенки парчиња. Во зависност од вашата желба, суво овошје можете да додадете и во друга грамажа, важно е да бидат 200 гр вкупно.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text