Посно медено срце – рецепт на вода, десерт со супер арома

Посно медено срце – рецепт на вода, десерт со супер арома

Направете посно медено срце, само со вода и неколку ароматични состојки.

Ова е рецептот:

Состојки:

  • 2 шолји вода
  • 2 шолји брашно
  • 2 шолји шеќер
  • 1 кесичка цимет
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 2 лажици какао
  • 4-5 лажици џем од сливи

Начин на подготовка:

  1. Се соединуваат сите состојки во еден сад: водата со брашното, шеќерот, циметот, содата, какаото и џемот.
  2. Се мешаат убаво па се ставаат на плех со хартија за печење.
  3. Се пече смесата во загреана рерна на 180 степени околу половина час.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

20 минути без печење – сникерс бајадера

Сникерс обланди

Сникерс корпички

Сникерс чизкејк

Колач со банани ореви и еурокрем

Не ви требаат вага и миксер – кокос колач

Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници