Повкусно од поховани зденки и кашкавал: Ова е вистински деликатес

Повкусно од поховани зденки и кашкавал: Ова е вистински деликатес

Нешто повкусно од поховани зденки и кашкавал. Направете вкусно поховано цвекло.

Состојки:

  • 1 цвекло
  • 1 тиквичка
  • сол
  • 1 јајце
  • 50 гр. брашно

Начин на подготовка:

  1. Тиквичката се мие и лупи исе ренда, па се остава со сол да стои десетина минути.
  2. Се ренда и излупеното цвекло, па се става кај тиквичките и се цеди садот од водата.
  3. Се додаваат јајце со сол и брашно, се убаво се меша и се загрева масло на тава.
  4. Се вадат со лажица мини плескавички и се пржат.
  5. Ставете ги на хартија за да ја впијат маснотијата.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Уштипци со цвекло

Цвекло со еден додаток

Цвекло и круши за многу проблеми

Сос од цвекло

Хумус од цвекло