Наједноставните лешник бомбици – се прават за миг, а имаат фантастичен вкус

Наједноставните лешник бомбици – се прават за миг, а имаат фантастичен вкус

Уште еден десерт кој се подготвува брзо и е вистински украс на сите свечени трпези.

Состојки:

  • 200 гр мелени лешници
  • 200 гр рендано чоколадо
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 2 белки
  • 3 лажици екстракт од лешник

Состојки за прелив:

  • 150 гр чоколадо
  • 50 гр путер или маргарин
  • 1 лажичка масло

Начин на подготовка:

  1. Измешајте мелени лешници, рендано чоколадо, ванилин шеќер, белки и екстракт од лешници и од добиената смеса правете бомбици. 
  2. За преливот, на слаб оган растопете ги наведените состојки, изладете и прелијте ги направените бомбици.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text