Видео: Има евтин трик за да не ви се оштетат чевлите од снегот – Влезете во кујната

Видео: Има евтин трик за да не ви се оштетат чевлите од снегот – Влезете во кујната

Снегот почна да вее, а во следните денови се најавуваат интензивни врнежи од снег, а потоа и дожд.

Следи леден бран, а покрај студот, она што е проблем за многумина се обувките бидејќи калта, водата, како и ииндустриската сол, често знаат да ги оштетат. Солта ја нагризува кожата поради што таа со тек на време ќе избледи, а белите дамки може и трајно да се задржат на обувките.

Има евтин трик: Измешајте оцет со ладна вода. Потоа, со памучна крпа полека исчистете ги дамките на чевлите.

Оцетот ќе ја разгради солта и ќе ги отстрани дамките а вашите обувки нема да се оштетат.

Сè е детално прикажано во видеото:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Шофершајбната ќе се одмрзне

Исчистет го шпоретот лесно

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко