Експлозија од добар вкус: Брзи посни бомбици

Експлозија од добар вкус: Брзи посни бомбици

Направете брзи посни бомбици за сите сетила.

Ви требаат смокви и неколку додатоци. Еве го целиот рецепт:

Состојки:

  • 400 гр суви смокви
  • 250 гр шеќер
  • 100 гр мелени ореви
  • 1 лимон
  • 50 гр мелени ореви

Начин на подготовка:

  1. Смоквите се мелат, се ставаат во длабок сад, па се додава шеќерот и мелените ореви заедно со ренданата кора од лимон и сокот од него.
  2. Се меша смесата со лажица, па со рака се прават топчиња.
  3. Готовите топчиња убаво поминете ги од сите страни во чинијата со мелени ореви.

 Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Посно Тоблероне

20 минути без печење – сникерс бајадера

Сникерс обланди

Сникерс корпички

Сникерс чизкејк

Колач со банани ореви и еурокрем

Не ви требаат вага и миксер – кокос колач

Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници

singlepost_text