Бомбици од компир за постот – Рецепт без зејтин кој ви го препорачуваме

Бомбици од компир за постот – Рецепт без зејтин кој ви го препорачуваме

Направете вкусни солени компир бомбици за постот кои ќе бидат супер мезе.

Ова е рецептот:

Состојки:

  • 500 гр компир
  • 500 гр брашно
  • презла
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Компирот се вари со лушпа, се лупи кога ќе биде готов и се пасира, му се става сол и брашно и се замесува тесто.
  2. Се развлекува тестото, се вадат топчиња и се пуштаат само кратко во солена зовриена вода.
  3. Готови се кога ќе испливаат од тенџерето на површината.
  4. Се валкаат во презла.
  5. Супер се како мезе или совршено одат со риба.

На здравје!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Компир пита со праз

singlepost_text